Przygotowanie weselnego menu stanowi niemałe wyzwanie dla pary młodej. Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę preferencje smakowe zaproszonych gości. Jeśli nie posiadamy wiedzy na temat tego czy ktoś jest wegetarianinem lub ma nietolerancję na dany składnik, to warto przygotować różnorodne propozycje menu na wesele.
Tradycyjne menu na wesele
Na polskich weselach najczęściej podaje się potrawy związane z tradycyjną kuchnią polską. Menu weselne składa się z dań gorących oraz z tzw. “zimnej płyty”, która obejmuje słodkie przekąski, ciasta, owoce oraz różnego rodzaju przystawki. Przyjmuje się, że ilość gorących dań powinna wynosić od 5 do 7, w ciągu trwania całego przyjęcia weselnego. Najczęściej w propozycjach różnych restauracji znajdziemy takie dania jak:
- Pierwsze danie – zupy: rosół z makaronem, kwaśnica, krem z pomidorów.
- Drugie danie – mięsa i ryby, najczęściej serwowane z ziemniakami gotowanymi z wody, ale mogą to być również ziemniaczki pieczone lub kopytka i kluski śląskie. Drugie danie serwuje się z sałatką i różnego rodzaju surówką.
- Deser – podaje się go po głównym obiedzie, najczęściej są to lody lub różne ciasta. Ponadto ciekawym i oryginalnym pomysłem na deser jest fontanna czekoladowa.
Podana lista przedstawia danie główne, które podaje się po przybyciu gości z kościoła i po pierwszym toaście. Następnie w trakcie wesele serwuje się pozostałe, ciepłe dania. Ważne jest, aby ustalić z obsługą harmonogram serwowania tych dań, tak aby goście nie musieli czekać zbyt długo na posiłek, albo żeby nie był podawany w za krótkich odstępach czasowych. Pozwoli nam to uniknąć marnowania posiłku.
Tradycyjne dania kuchni polskiej, które można umieścić w menu weselnym, jako dodatkowe dania podawane na ciepło:
- staropolski bigos,
- gołąbki,
- bogracz,
- gulasz,
- szaszłyki,
- udka z kurczaka,
- rolady z kluskami,
- barszcz czerwony z krokietami lub pasztecikami.
Przyjęło się, że ostatnie danie, które podaje się po północy, to barszcz czerwony. Jest to sygnał dla gości, że impreza dobiega ku końcowi.
Przygotowując menu na wesele należy pamiętać także o zapewnieniu gorących napojów takich jak kawa i herbata. Musimy rozważyć także jaką ilość napoi zimnych zamówić, aby nie zabrakło ich dla gości.
Nietypowe propozycje na menu weselne
Zdarza się, że planujemy wesele w określonym stylu, który odbiega od tradycyjnego, polskiego przyjęcia. Decydujemy się wówczas na dania dopasowane do całej tematyki przyjęcia. Ponadto często bywa, tak że para młoda pochodzi z innych krajów i wesele jest organizowane zgodnie z tradycjami dotyczącymi innego kraju.
W takim przypadku warto postawić na niestandardowe menu, ponieważ goście również mogą pochodzić z różnych krajów, o innej kulturze i tradycjach kulinarnych.
Przykłady niestandardowych propozycji na menu weselne:
- Menu orientalne – jest to menu oparte na daniach azjatyckich. W kuchni chińskiej główny obiad składa się m.in. z homara, kurczaka lub kaczki podawanych w całości. W Japonii podaje się czerwony ryż z rybą oraz wodorostami. Natomiast charakterystyczne menu koreańskie składa się głównie z zup. Najczęściej serwuje się zupę z żeberek wołowych w bulionie, z dodatkiem makaronu i cebuli.
- Menu amerykańskie – menu to zdecydowanie odbiega od typowego, polskiego modelu. Przede wszystkim jest o wiele skromniejsze. Podawane są głównie przekąski na zimno, drinki i napoje.
- Menu w stylu włoskim – podstawą tej kuchni będą różnego rodzaju makarony i pasty, które mogą stanowić danie główne. Ponadto możemy podać pizzę i przystawki w postaci świeżych wędlin, serów i warzyw. Wyjątkowe będą też włoskie desery, takie jak tiramisu czy panna cotta.